неділя, 29 квітня 2018 р.

ДО СТОРІЧЧЯ УКРАНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Відновлення Гетьманства та створення Української Держави

Сто років тому в Україні відбулася карколомна зміна влади. 29 квітня 1918 року стався державний переворот, внаслідок якого було повалено уряд Центральної Ради, а натомість до влади прийшов гетьман Павло Скоропадський. Він побудував зовсім іншу модель правління, економічного розвитку. Досі не стихають дискусії щодо оцінок його як політичного й державного діяча. 

субота, 28 квітня 2018 р.

ДО 100-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

ЗАБУТІ УРОКИ ІСТОРІЇ

26 квітня 2018 року ліцеїсти були запрошені до участі в круглому столі "Українська революція доби Української Центральної Ради (1917-1918 рр.)", який проводила вчитель історії ЕБГ "Гармонія" Мерзлякова О.О. Разом зі своїми однолітками із гімназії ліцеїсти 10-х, 11-х класів намагалися вивчити уроки подій сторічної давнини. Вони аналізували досягнення та прорахунки УЦР, порівнювали НПА того часу із сучасною Конституцією України. Таким чином 
спробували віднайти наступність та зв'язок держав і поколінь. Намагалися порівняти, провести паралелі минулого із сучасністю. І хоча в багатьох виникла сумна думка, що історія знову нічому не навчила, що можна знову і знову розтринькувати унікальні шанси, все ж завершили на оптимістичній ноті. Історія таки вчить, але лише тих, хто хоче вчитися.

пʼятниця, 27 квітня 2018 р.

Інфографіка від УІНП(збільшити)

ДО 100-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

ЗВІЛЬНЕННЯ КРИМУ І ДОНБАСУ  ВІД БІЛЬШОВИКІВ


Як  відомо з попередніх дописівтериторія Української Народної Республіки була окупована більшовицькими військами. Це трапилося взимку 1917-1918-го років. Також був захоплений більшовиками і Кримський півострів, захоплений Дон, і встановилася радянська влада. Як зазначає УІНП, "сто років тому, як і зараз, Україна зіткнулася з проблемою російської агресії та окупації територій. Прикметно, що в обох випадках збройна інтервенція доповнювалася інформаційною війною."
Однак, впродовж березня-квітня 1918 року українськими підрозділами спільно із союзними німецькими та австро-угорськими військами було звільнено територію Східної і Південної України від більшовиків.
Армія УНР дійшла до східного кордону України, що дозволило встановити на Донбасі українську адміністрацію, розпочати процес відновлення мирного життя та економічного розвитку промислового регіону.
Кримський похід Армії УНР став проявом військової військової звитяги вояків, оперативної майстерності командування,  здатності до реалізації складних військових операцій.
Докладніше
100 років тому війська УНР визволили Білгород. Тоді це була офіційна територія України // матеріали на "Еспресо"

середа, 11 квітня 2018 р.

В'язні нацистських таборів

 До Міжнародного дня визволення в'язнів нацистських таборів

Згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН з 1991 року 11 квітня у світі відзначається як Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів. Цю дату було встановлено в пам’ять про інтернаціональне повстання в’язнів найбільшого концентраційного табору – Бухенвальд (із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”). 
В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. Тоді, безпосередньо перед прибуттям американців, на території Бухенвальду спалахує збройне повстання, організоване силами самих ув'язнених. Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті, над табором було піднято червоний прапор. 11 квітня — день входження американців на територію Бухенвальду — і був прийнятий як дата, коли відзначається «Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів». Після переходу табору під юрисдикцію СРСР табір було долучено до системи концентраційних таборів НКВС, а 1948 повністю інтегровано в систему ГУЛАГ.
Також 11 квітня були звільнені в’язні фашистського концтабору «Дора», 22 квітня звільнені в’язні «Заксенхаузена», 29 квітня – «Дахау», 30 квітня – «Равенсбрюка», потім – «Освенцим» і «Майданек», «Маутхаузен» і «Штутгоф». У 1945 році вийшли на волю 530 тисяч чоловік. Близько 250 тисяч із них були колишні радянські громадяни.
Громадяни Франції, Нідерландів, Австрії, Бельгії, Польщі, Радянського Союзу (всього 30 країн) склали число у 20 мільйонів людей, що пройшли через тортури таборів, з них 5 мільйонів - громадяни Радянського Союзу. Загальне число загиблих у німецьких таборах перевищувало близько 11 мільйонів.
На території Німеччини діяло близько 14 тисяч таборів, на території країн колишнього Радянського Союзу налічувалось близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених, три з яких були розташовані в Києві. Це табори «Сирецький», «Бабин Яр» та «Дарницький». У Львові існував концентраційний табір- «Шталаг-328», львівське гетто та Янівський концтабір. За підрахунками історика Марини Дубик, під час війни на території сучасної України існувало 367 нацистських таборів: 2 концтабори (Янівський у Львові та Сирецький у Києві), 78 виправно-трудових таборів і таборів примусової праці для євреїв, 7 виправно-трудових таборів, 15 таборів примусової праці, 23 пересильні табори, 242 табори для військовополонених.
Докладніше: