неділя, 20 травня 2018 р.

ДО ДНЯ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ПОЛІТИЧНИХ РПРЕСІЙ

«Найдорожче у вас воля, ми оплатили її життям».

напис на камені біля входу до Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 років, що розташований на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили»
В Україні у неділю, 20 травня, відзначають День пам'яті жертв політичних репресій.
Щорічно він припадає на третю неділю травня. Національний історико-меморіальний заповідник "Биківнянські могили" разом із Українським інститутом національної пам'яті і цього року проводять спільну інформаційну кампанію "Биківнянська трагедія: імена з безіменних могил": "Биківнянське поховання жертв сталінських репресій належить до найбільших на території України. Таємна спецділянка НКВД УРСР у Биківні почала офіційний відлік своєї діяльності навесні 1937 року. 20 березня цього року Президія Київської міської ради ухвалила рішення про відмежування земельної ділянки «для спецпотреб» у 19 та 20 кварталах Биківнянського лісу. Упродовж 1937-1941 років вантажівки майже щоночі привозили тіла розстріляних НКВД у київських в’язницях  для таємного поховання у Биківнянському лісі. Експерти, які досліджували останки жертв Великого терору, свідчать про те, що більшість із них загинули від пострілу в потилицю або основу черепа. Тіла людей закопували разом із речами, документами, дрібними грошима, які були при них. Завжди в одязі і неодмінно засипались вапном."
Корисні матеріали з теми, в тому числі покрокова інструкція, як знайти інформацію про репресовану особу, викладені на сайті УІНП.
Проникливі окремі історії про постаті з Биківнянського мартиролога публікує УП.

середа, 9 травня 2018 р.

ДО ДНІВ ПАМ'ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ ТА ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ 

Тут обелісків ціла рота. Стрижі над кручею стрижуть. Високі цвинтарні ворота  високу тишу стережуть. Звання, і прізвища, і дати. Печалі бронзове лиття. Лежать наморені солдати, а не проживши й півжиття!

Л.Костенко

У сповнені цвіту, тепла і сонця травневі дні 8 та 9 числа людство відзначає 73 річницю перемоги над нацизмом . Європейці роблять акцент на примиренні, інші на "Можем повторить!" УІНП в рамках інформаційної кампанії до Дня пам’яті та примирення 8 травня створив відеоматеріали про українців, які в лавах об’єднаних націй перемогли агресора. Про історію свята Дня Перемоги вийшло декілька цікавих статей: Б.Івченко в "Українській правді" зосередилась на "Історії свята Дня Перемоги у Радянському Союзі (1947–1965 рр.)", а О.Сурков грунтовно дослідив не тільки історію свята, але й питання, чому з ним відбувалися метаморфози (История «Дня победы». Что за праздник с сединою на висках?) Нове відео від телеканала Еспресо про те, як найбільша війна в історії пройшла всіма українськими землями, руйнуючи все на своєму шляху. Десятки мільйонів загинули та залишилися без власних осель, а жахи про неї залишаться назавжди в нашій пам'яті. Ніколи знову!
Мені ж особисто хотілося звернути увагу на особисті історії :
Дуже символічною та людяною на мій погляд є світлина, яку розміщую нижче. Вона була зроблена у Національному музеї історії України у Другій світовій війні. 8 травня 2018 року о 23:01 за київським часом там відбулась акція «Перша хвилина миру». 73 роки тому в Європі запанував мир. Саме у цей час 8 травня 1945 року був підписаний акт про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини.

Перша хвилина миру у Національному музеї історії України у Другій світовій війні

середа, 2 травня 2018 р.

100-річчя підняття українських прапорів на Чорноморському флоті

29 квітня Україна відзначає сторіччя події, коли кораблі Чорноморського флоту підняли українські прапори і перейшли під юрисдикцію Української Народної Республіки. Як зазначає УІНП: " Командувач Чорноморського флоту, контр-адмірал Михайло Саблін, спираючись на рішення делегатів корабельних команд і настрої українських моряків та офіцерів, офіційно оголосив весь Чорноморський флот флотом УНР, видав наказ урочисто підняти українські прапори. Це рішення підтримала й виконала абсолютна більшість кораблів Чорноморського флоту. Ті ж команди, що перебували під впливом більшовиків, поспішно евакуювали свої кораблі із Севастополя до Новоросійська."
Докладніше: