Поштова картка "Новітні Самураї" художника Дмитра Потороки |
До 100-річчя Української революції
Перший Зимовий похід
6 грудня в історії України дата особлива, адже саме цього дня відбулась низка знакових для України подій.У 1240-му на початку грудня захисники Києва боронили місто від Золотої Орди. У 1991-му саме 6 грудня було започатковано процес розбудови Збройних сил України. Була і третя знакова подія: 6 грудня 1919-го розпочався Перший зимовий похід - одна з найуспішніших операцій українського війська часів Української революції 1917-1921 років. .
Після важких поразок у 1919 році в зіткненнях з російськими більшовиками і білогвардійцями, а також викошена епідемією тифу, Армія УНР разом з Головним Отаманом Симоном Петлюрою відійшла на західні землі в тодішню Волинську губернію УНР, де у Новоград-Волинському повіті опинилась у «трикутнику смерті»: між більшовиками з північного сходу, поляками з північного заходу і білогвардійцями з півдня. Після довгих дискусій і суперечок на військовій нараді було прийнято одноголосне рішення ліквідувати фронт, а боєздатні частини відправити у рейд по тилах противника з метою зберегти дієздатний кістяк армії, організувати взаємодію з повстанськими загонами для спільної боротьби, завдати окупанту втрат і знищити де це можливо його окупаційний апарат й інфраструктуру. Похід тривав рівно п’ять місяців — з 6 грудня 1919 по 6 травня 1920 років і отримав назву Першого Зимового . Як зазначає УІНП, це був "партизанський рейд Армії Української Народної Республіки під проводом Михайла Омеляновича-Павленка тилами Червоної та Добровольчої армій... що для населення мало неабияке значення. «Здивування росіян, що мостилися міцно засісти в повітах та губерніях на посадах різних губернаторів, ісправників, приставів тощо, можна порівняти хіба з тим, якби в наші часи, як уже мало хто вірить в чуда, з’явився б з-під землі мертвець і почав порядкувати в хаті. Та ще й як панувати! На своєму шляху Українська Армія буквально змітала все, що нагадувало російське панування. Мертвець воскрес і на «живих людей» напав жах, котрий неминуче гнав їх до якоїсь прірви, де вони мусили знайти собі смерть», - писав про похід один з його учасників, генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник.
Автор видалив цей коментар.
ВідповістиВидалитиПані Ярослова, доброго Вам дня! Переглядала сайт ліцею, блоги вчителів. Порадувала Ваша активність! Напевне, щоб вести блог, треба мати, перш за все, бажання і звичайно ж хист. Вам це вдається.
ВідповістиВидалитиА чи не бажаєте налаштувати статистику? Тоді Ви можете отримати для себе зворотній зв'язок: наскільки те, що Ви пишите користується увагою з боку користувачів. Ви зможете відстежувати навіть з якої країни був відвідувач. Успіхів Вам!