субота, 18 листопада 2017 р.

ДО 100-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

Урочисте проголошення ІІІ Універсалу Центральної Ради. У центрі зліва направо стоять: Симон Петлюра, Володимир Винниченко, Михайло Грушевський

Проголошення УНР 
(ІІІ УНІВЕРСАЛ)

...Ніякі факти, ніякі деталі не можуть зменшити значіння сеї доби в історії нашого народного розвитку і одного з найважніших актів її - Третього Універсалу і проголошення Народної Республіки. Пишучи потім, в атмосфері тривоги за долю її, я назвав сей акт побідним прапором визвольного українського руху, мабуть найважнішим актом, який коли-небудь з'являвсь на нашій землі.
М.С.Грушевський
Незважаючи на пізній час, 7 листопада (за новим стилем — 20) 1917 року в будівлі Центральної Ради в Києві було повно народу. О 21.30 Михайло Грушевський зачитав текст Третього Універсалу. Із 50 членів Малої Ради (Комітет Центральної Ради) жоден не проголосував проти. Так народилась Українська Народнна Республіка, перший за багато років прототип держави, хоча незалежності цей Універсал і не проголошував. 
Урочисте проголошення ІІІ Універсалу відбулося 22 (9) листопадана віче  на Софійській площі. Там на весь голос прозвучали довгоочікувані слова: "Однині Україна стає Українською Народною Республікою".
Шарж "Перед ІІІ Універсалом" (Із циклу "Про "старі" часи на Україні. Ілюстрована історія України не Грушевського і не Аркаса"), опублікований у київському сатиричному часопису "Ґедз" в листопаді 1917 року
Докладніше:
2. Сто років УНР: народжена Третім Універсалом // стаття Т.Пасової в "Голосі України"

Немає коментарів:

Дописати коментар