вівторок, 31 березня 2020 р.

МИКОЛА МІХНОВСЬКИЙ

Портрет М.Міхновського авторства
Ю.Журавля із серії "Знай наших"

ДО 100-РІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ .ОБЛИЧЧЯ РЕВОЛЮЦІЇ 

МИКОЛА МІХНОВСЬКИЙ 

Наше покоління мусить створити свою українську національну ідеологію для боротьби за визволення нації і для створення своєї держави… Будемо жити своїм розумом, хоч би він був і неотесаний, мужичий, бо інакше ми своєї нації ніколи не визволимо.
Микола Міхновський “Profession de foi молодих українців"
 Нащадок старовинного козацького роду, корені якого простежуються ще з XVII століття, Микола Міхновський народився 19(31) березня 1873 року на Полтавщині у родині сільського священика. Його батько знав українських пісень та дум, чому навчив і сина. А богослужіння правив українською.
 Вивчившись в Київському університеті на адвоката, він стає  ідеологом самостійницької течії в українському русі початку ХХ століття і буде послвдовно захищати свої погляди протягом всього життя. Як зазначає історик Ф.Г.Турченко "Самостійницька перспектива була альфою і омегою його світобачення". 
Біографія Міхновського – це історія ідей, які випереджали свій час на кілька десятиліть. Історія, яка змінює наше уявлення про приреченість українців у ХХ столітті. Вельми трагічно склалась доля чи не найбільш ключової персони в історії боротьби за Самостійну Соборну Україну. Міхновський першим закликав до Самостійності України від Карпат аж до Кавказу ще у 1900 році! Міхновський — автор брошури «Самостійна Україна» (1900), підготував проект Конституції України (1905). І загалом,як зазначає Д.Дзюба в дописі до "Порохівниці" : " Міхновський склав "10 заповідей" українського націоналізму, заклавши підвалини національної свідомості!
Міхновський показав приклад правильної української пропаґанди!
Міхновський став на чолі організації українського війська!
Міхновський намагався попередити й виправити помилки тодішніх політиків і політиканів, рятуючи Самостійність України від недолугої політики соціялістів...
Міхновський до останнього боровся, навіть на окупованій совєтами українській Кубані...
Проте, на жаль, більшість сучасників Миколи Міхновського не оцінили його потенціялу...
Міхновський все життя мусив відстоювати ідеї, які більшість не сприймала. Був розкритикований, осміяний, відторгнутий. Його вважали "радикалом", "ориґіналом". Михайло Грушевський вважав "амбіційним інтриганом і демагогом", Симон Петлюра розкритикував і звинувачував у "обмеженості і вузькості", Винниченко висміяв його у своїх ... большевістських "фельєтонах", цькування підхоплювала преса... Він був приречений весь час іти "проти течії". Робив це гаряче, безкомпромісно."



пʼятниця, 20 березня 2020 р.

380- років Мазепі

Гіпотетичний портрет гетьмана, створений за допомогою криміналістів,
від проекту “Україна. Повернення своєї історії”

«SI FRACTUS ILLABATUR ORBIS IMPAVIDUM FERIENT RUINAE!» («Безстрашний поляжу під руїнами світу, що руйнується!»)

20 березня 2019 року виповнилося 380 років від дня народження визначного українського діяча, гетьмана України Івана Мазепи. Доослідники цієї непересічної постаті української історії доклали чимало зусиль, щоб розставити всі крапки над "і" в трьохсотлітній суперечці про роль І.Мазепи. Історична правда опубліковала в дописі О.Ковалевської цікаві та маловідомі факти з життя цієї непересічної особистості. Новинарія чимало присвятила  матеріалу тому, як насправді вииглядав І.Мазепа. Російська анафема Мазепи була визнанає неканонічною у Вселенському патріархаті ще 2018 року. У Лівані знайшли видане в Алеппо Євангеліє Івана Мазепи арабською мовоюУІНП спільно з продакшн «Bober studio» презентували соціальний відеоролик, у якому гетьман Іван Мазепа постає як фігура світового масштабу. Був знятий історичний документальний детектив "Призначаю тебе зрадником" І.Піддубним
Ім’я Івана Мазепи широко відоме у світовій культурі завдяки світовим майстрам мистецтва, літератури та музики 18-го та наступних століть. На Заході склався образ Мазепи як легендарної, майже казкової постаті романтичного коханця та пристрасного борця за свободу та батьківщину. Віктор Гюго склав на його честь поему, яка вплинула на багатьох європейських літераторів. Вольтер присвятив Мазепі значну частину свого есе “Карл ХІІ”, а лорд Байрон написав фантастичну поему, в якій ідеалізував Мазепу як романтичного героя, порівнюючи його з Прометеєм. 
Ця поема надихнула на написання творів Делакруа, Буланже, Жеріко та інших всесвітньовідомих творців. Також у Польщі багато літературних та художніх творів присвячувались Мазепі. Ференц Ліст використав тему життя Мазепи у симфонічній поемі, а Петро Ілліч Чайковський створив оперу “Мазепа” на основі поеми Пушкіна “Полтава”. В цілому, понад 20 музичних творів композиторів усього світу присвячені образу Мазепи.
Нижче додається перелік історичних та художніх пам'яток, пов'язаних з І.Мазепою
1.Родинний хутір Мазепинці, пам’ятник Мазепі на батьківщині.
Погруддя Мазепи у селі Мазепинці, де він народився

2. Київ, Староакадемічний (Мазепинський) корпус НаУКМА, закладений у1703 році Іваном Мазепою – перша будівля, побудована в Україні для цілей вищої освіти, чиє призначення не змінилось.
3. Батурин — колишня гетьманська столиця, де сьогодні діє відновлений гетьманський палац-музей.
4. Полтава, поле бою, музей.
5. Щорічний етно-рок фестиваль «Мазепа Фест» у Полтаві.
6. Церква Пречистої Богородиці, в якій певний час перебувала труна з тілом Івана Мазепи до остаточного перепоховання у храмі Св. Георгія, м. Галац (Румунія)
7. Гельсінкі. Музей Атенеум зберігає картину Делакруа «Мазепа, прив’яза-ний до вмираючого коня».
8. Лондон. Британський музей зберігає картину Теодора Жеріко «Паж Мазепа, прив’язаний до коня».
9. Кременець, де Юліуш Словацький написав поему «Мазепа».
10. Замок Гріпсгольм, Швеція — місце зберігання найбільш імовірного портрета Мазепи пензля невідомого художника.
11. Єрусалим, Храм Гробу Господнього, де зберігається «Срібна плита Мазепи».
12. Чарівний куточок узбережжя Індійського океану в ПАР має назву МАЗЕПА БЕЙ (Mazeppa Bay).