Гіпотетичний портрет гетьмана, створений за допомогою криміналістів, від проекту “Україна. Повернення своєї історії” |
«SI FRACTUS ILLABATUR ORBIS IMPAVIDUM FERIENT RUINAE!» («Безстрашний поляжу під руїнами світу, що руйнується!»)
20 березня 2019 року виповнилося 380 років від дня народження визначного українського діяча, гетьмана України Івана Мазепи. Доослідники цієї непересічної постаті української історії доклали чимало зусиль, щоб розставити всі крапки над "і" в трьохсотлітній суперечці про роль І.Мазепи. Історична правда опубліковала в дописі О.Ковалевської цікаві та маловідомі факти з життя цієї непересічної особистості. Новинарія чимало присвятила матеріалу тому, як насправді вииглядав І.Мазепа. Російська анафема Мазепи була визнанає неканонічною у Вселенському патріархаті ще 2018 року. У Лівані знайшли видане в Алеппо Євангеліє Івана Мазепи арабською мовою. УІНП спільно з продакшн «Bober studio» презентували соціальний відеоролик, у якому гетьман Іван Мазепа постає як фігура світового масштабу. Був знятий історичний документальний детектив "Призначаю тебе зрадником" І.Піддубним
Ім’я Івана Мазепи широко відоме у світовій культурі завдяки світовим майстрам мистецтва, літератури та музики 18-го та наступних століть. На Заході склався образ Мазепи як легендарної, майже казкової постаті романтичного коханця та пристрасного борця за свободу та батьківщину. Віктор Гюго склав на його честь поему, яка вплинула на багатьох європейських літераторів. Вольтер присвятив Мазепі значну частину свого есе “Карл ХІІ”, а лорд Байрон написав фантастичну поему, в якій ідеалізував Мазепу як романтичного героя, порівнюючи його з Прометеєм.
Ця поема надихнула на написання творів Делакруа, Буланже, Жеріко та інших всесвітньовідомих творців. Також у Польщі багато літературних та художніх творів присвячувались Мазепі. Ференц Ліст використав тему життя Мазепи у симфонічній поемі, а Петро Ілліч Чайковський створив оперу “Мазепа” на основі поеми Пушкіна “Полтава”. В цілому, понад 20 музичних творів композиторів усього світу присвячені образу Мазепи.
Нижче додається перелік історичних та художніх пам'яток, пов'язаних з І.Мазепою
1.Родинний хутір Мазепинці, пам’ятник Мазепі на батьківщині.
Погруддя Мазепи у селі Мазепинці, де він народився |
2. Київ, Староакадемічний (Мазепинський) корпус НаУКМА, закладений у1703 році Іваном Мазепою – перша будівля, побудована в Україні для цілей вищої освіти, чиє призначення не змінилось.
3. Батурин — колишня гетьманська столиця, де сьогодні діє відновлений гетьманський палац-музей.
4. Полтава, поле бою, музей.
5. Щорічний етно-рок фестиваль «Мазепа Фест» у Полтаві.
6. Церква Пречистої Богородиці, в якій певний час перебувала труна з тілом Івана Мазепи до остаточного перепоховання у храмі Св. Георгія, м. Галац (Румунія)
7. Гельсінкі. Музей Атенеум зберігає картину Делакруа «Мазепа, прив’яза-ний до вмираючого коня».
8. Лондон. Британський музей зберігає картину Теодора Жеріко «Паж Мазепа, прив’язаний до коня».
9. Кременець, де Юліуш Словацький написав поему «Мазепа».
10. Замок Гріпсгольм, Швеція — місце зберігання найбільш імовірного портрета Мазепи пензля невідомого художника.
11. Єрусалим, Храм Гробу Господнього, де зберігається «Срібна плита Мазепи».
12. Чарівний куточок узбережжя Індійського океану в ПАР має назву МАЗЕПА БЕЙ (Mazeppa Bay).
12. Чарівний куточок узбережжя Індійського океану в ПАР має назву МАЗЕПА БЕЙ (Mazeppa Bay).
Немає коментарів:
Дописати коментар