пʼятниця, 10 квітня 2020 р.

ДО 80-Х РОКОВИН КАТИНСЬКОГО ЗЛОЧИНУ

Сцена фільму "Катинь" відтворена за реляцією Станіслава
Свянєвіча, останнього свідка Катині 

ДО 80-Х РОКОВИН КАТИНСЬКОГО ЗЛОЧИНУ

Цього року виповнюється 80 років одному із жахливих воєнних злочинів комуністич-ного режиму – масової страти військовополнених офіцерів польської армії, що відомий нам як Катинський злочин. Це масове вбивство польських громадян, здійснене загонами НКВС впродовж квітня-травня 1940 року за наказом Йосифа Сталіна. Тоді було розстріляно понад 21 тисячу польських військовополонених та польської інтелігенції, яких було взято у полон після вторгнення Червоної армії до Польщі 17 вересня 1939 року. В'язнів тримали і вбивали у різних місцях, головним чином у Катинському лісі (поблизу села Катинь Смоленської області), в тюрмі міста Калінін (Нині Твер), Харкові, Биківні.
Спільними зусиллями "Історичної правди" та Польського інститута у Києві був створений спеціальний проєкт-"Катинська справа".Проєкт присвячений українським сторінкам одного з найбільш відомих у світі злочинів сталінського режиму: історії розслідування цієї справи, долям жертв та місцям вшанування їх пам'яті. На території України, у Старобільську був розташований один з таборів, де з жовтня 1939 до квітня-травня 1940 року перебувало близька 4 000 польських бранців. З них було розстріляно у підвалах Харківського управління НКВД 3 820 осіб. Харків, Київ і Херсон були також місцями розстрілів колишніх ув'язнених з тюрем Західної України. 
У Харкові вони були поховані разом із розстріляними бранцями Старобільську у приміському Лісопарку, неподалік селища П'ятихатки, що приблизно у 12 км на Північ від центру міста. Тут знаходився таємний цвинтар НКВД, де від 1938 року чекісти ховали свої жертви.  
Розстріляних у Києві ховали у Биківні, приблизно у 15 км на Схід від центру столиці. Тут також від 1937 року існував "спецоб'єкт" НКВД, де також було поховано багато тисяч київських жертв Великого терору.
Херсон був іще одним місцем розстрілів польських бранців. Точне місце їх поховання досі залишається невідомим.
Багато років ці факти були приховані від громадськості.Минуло 50 років аж поки у 1990 році радянська влада вперше визнала причетність СРСР до Катинського злочину, пізніше це неодноразово підтверджувало керівництво Російської Федерації.16 квітня 2012 року Європейський суд з прав людини у Страсбурзі визнав Катинь військовим злочином, вчиненим Радянським Союзом.
Ще одні сумні роковини, які пов'язані з вшануванням жертв Катинського злочину.10-та річниця загибелі Президента Леха Качинського, його дружини пані Марії Качинської та десятків представників влади, війська, громадськості і духовенства Польщі під час катастрофи президентського літака під Смоленськом 10 квітня 2010 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар